Gdzie montuje się dźwiękowe systemy ostrzegawcze?

Malwina Wojciechowska 2023-09-17 0 komentarzy
Gdzie montuje się dźwiękowe systemy ostrzegawcze?

Zgodnie z aktualnie obowiązującym w Polsce prawem, w przestrzeniach użytku publicznego należy montować systemy ostrzegające o zagrożeniu. Dzięki nim można uniknąć chaosu i sprawnie poinformować ludzi, że powinni udać się do wyjść ewakuacyjnych. DSO, który jest systemem dźwiękowym, musi znaleźć się między innymi w budynkach handlowych i wystawowych, kinach, teatrach z miejscami dla ponad 600 widzów, szpitalach i sanatoriach z liczbą łóżek przekraczającą 200 miejsc dla pacjentów i pensjonariuszy. Ponadto znajduje zastosowanie w salach widowiskowych i sportowych, na dworcach i stacjach kolei podziemnych.

Wytyczne MSWiA można znaleźć na stronie nexeon.pl. Przedstawiono tam też ofertę firmy, która zajmuje się projektowaniem i montażem DSO. System musi być precyzyjnie dopasowany do obiektu i wyposażony w odpowiednie czujniki. Składa się z centrali i modułów funkcjonalnych, zasilania, mikrofonu, głośników i akumulatora. To podstawowe elementy, które można wyposażyć w dodatkowe funkcje.

Co ciekawe, dźwiękowe systemy ostrzegawcze mogą służyć także do komercyjnego nagłaśniania w budynku. Czym różnią się od standardowych instalacji akustycznych? Muszą spełniać wyśrubowane standardy jakości i generować czysty, przejrzysty dźwięk. Na stronie internetowej pod adresem https://nexeon.pl/oferta/dzwiekowe-systemy-ostrzegawcze-dso/ umieszczono więcej informacji na temat ich funkcjonalności.

O czym mogą informować alarmy dźwiękowe? Najczęściej przekazują sygnał o pojawieniu się ognia w budynku lub zagrożeniu terrorystycznym. Należy opracować przejrzysty plan ewakuacji osób z danej przestrzeni. Realizując go krok po kroku, łatwiej kontrolować sytuację i zapanować nad tłumem. Ważne jest zachowanie spokoju.

Skomentuj wpis